poniedziałek, 3 lutego 2014

Barszcz czerwony na domowym zakwasie




Barszcz ten wymaga trochę przygotowań, ale warto ponieważ smak takiego barszczu jest zupełnie inny niż smak barszczu zakwaszanego octem, cytryną czy kwaskiem cytrynowym.

Składniki:


Na zakwas:



  • 750g buraków
  • 7 ząbków czosnku
  • litr wody
  • 1 płaska łyżka soli


Ponadto:



  • włoszczyzna
  • mięso
  • ewentualnie sól i sos sojowy
  • majeranek



Buraki umyć, obrać, pokroić w plastry, razem z czosnkiem umieścić w naczyniu kamiennym lub szklanym. Zalać buraki ciepłą wodą z solą. Przykryć lnianą ściereczką, postawić w ciepłym miejscu.

Po 5-ciu dniach ugotować włoszczyznę z mięsem w małej ilości wody, tyle tylko żeby pokryła mięso i włoszczyznę. Doprawić do smaku tak jak rosół ale z mniejszą ilością soli. Przecedzić. Mięso odłożyć na uszka do barszczu, a włoszczyznę na sałatkę.

Jeżeli na zakwasie powstała pianka, to ją po prostu zdjąć.

Do przecedzonego wywaru włożyć ukiszone buraki razem z czosnkiem i zagotować. Natychmiast po zagotowaniu zmniejszyć temperaturę do minimum i delikatnie podgrzewać przez 45 minut. Po tym czasie wyłączyć, przykryć i zostawić na kuchni do następnego dnia, żeby barszczyk naciągnął.

Następnego dnia ponownie podgrzać. Wyciągnąć buraki, które zachować na sałatkę z kiszonych buraków.

Do wywaru dodać majeranek i dolać kwas, który powstał przy kiszeniu buraków. Podgrzać, ale już nie gotować. Ewentualnie doprawić do smaku sosem sojowym i  solą, ale przeważnie nie ma takiej potrzeby.



Powyższe proporcje podane są do uzyskania niedużego garnka barszczu. Oczywiście zakwasu możemy przygotować od razu więcej pamiętając o tym, że na jeden litr wody potrzebujemy jedną płaską łyżkę soli i 10 ząbków czosnku na każde kilo buraków. Zakwas przechowujemy w butelkach, w lodówce a buraki możemy zamrozić. Taki zakwaś nie tylko nadaje się na barszcz, można go również pić, jest pyszny a przede wszystkim bardzo zdrowy.

Barszcz czerwony na domowym zakwasie jak wspomniałam powyżej wymaga trochę "zachodu" ale jak spróbujecie zrobić go raz, to jestem pewna, że częściej będziecie myśleć o kiszeniu buraków.

Przepis na sałatkę z kiszonych buraczków znajdziecie tutaj: Sałatka z kiszonych buraczków

4 komentarze:

  1. Wszystko robie tak samo ale nie dawalam nigdy majeranku-daje mini smietanki-okazja sprobowac Twojej recepty Violciu-dziekuje za nowe kulinarne inspiracje-pozdrawiam cieplutko z zimnego Solingen:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem co to są mini śmietanki, przypuszczam (jak nazwa wskazuje), że są to jakieś małe opakowania śmietany. Bardzo często robię barszcz ze śmietaną, a nawet jak zrobię bez ...to mąż i tak na talerzu przeważnie sobie dodaję, woli ze śmietaną :) ...
      To ja dziękuję, prowadzenie tej strony to dla mnie wielka przyjemność, a zwłaszcza jak widzę zainteresowanie, po to ona jest aby nie tylko uczyła ale i dawała inspiracje.
      Pozdrawiam serdecznie z bardzo mroźnej Kanady , dzisiaj -20 ....

      Usuń
  2. Duzo roboty z ta zupa..ale za to potem mamy uczte dla podniebienia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No fakt, jest trochę roboty, ale naprawdę warto ...zresztą nie muszę Cię przekonywać ...

      Usuń

Przepisy Domowej Roboty : Porady Kulinarne

Inne Przepisy Domowej Roboty i Porady Kulinarne