poniedziałek, 4 stycznia 2016

Ryba w galarecieDawno już na moim wigilijnym stole nie było karpia...no cóż...nie zawsze udaje się dochować wszystkie tradycje. Tutaj bardzo ciężko jest kupić małego, 1 maksymalnie 1 i 1/2 kilogramowego karpika, a taki jest najsmaczniejszy. 8 czy 10-cio kilowe są tłuste i nie tak smaczne. Poza tym karpia robimy w galarecie słodko-kwaśnej, a taka nie każdemu smakuje. Zastanawiałam się co tu zrobić aby na wigilijnym stole jednak była ryba w galarecie, chociaż nie karp i żeby wszystkim smakowała.

Kilkanaście lat temu wpadliśmy z mężem na pomysł, żeby karpia zastąpił pstrąg lub łosoś. Mało tego zaczęłam robić galaretę o smaku rosołowym a nie słodko-kwaśnym i teraz ryba znika w mgnieniu oka. Nasz najmłodszy syn upomina się o nią po kilkanaście razy w roku.

Składniki:

  • filet z łososia lub pstrąga, koniecznie ze skórą
  • włoszczyzna jak do rosołu, ale bez kapusty
  • cebula
  • sól, pieprz
  • żelatyna

Wykonanie:

Włoszczyznę przygotowywać tak jak do rosołu. Zalać wodą, dodać cebulę. Po zagotowaniu przyprawić solą i pieprzem. Gotować wolniutko, odkryte do całkowitej miękkości warzyw. Po ugotowaniu warzywa wyjąć. Rybę, jeżeli ma łuski to oczyścić, umyć, poporcjować. Ostrożnie, najlepiej łyżką cedzakową wkładać do gotującego się wywaru, nie więcej jak 3-4 kawałki na raz, żeby nie przerwać gotowania. Gotować na wolnym ogniu 6-8 minut w zależności od wielkości filetów. Ugotowaną rybę wykładać na głębszy półmisek. Powtarzać czynność aż do ugotowania wszystkich porcji ryby. Na rybie porozkładać plasterki ugotowanej marchewki. Wywar przecedzić przez sitko, następnie dodać żelatynę w/g przepisu na opakowaniu. Gorącym zalać rybę. Odstawić do całkowitego ostygnięcia, następnie przełożyć do lodówki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przepisy Domowej Roboty : Porady Kulinarne

Inne Przepisy Domowej Roboty i Porady Kulinarne