czwartek, 19 czerwca 2014

Rolada z kurczaka

Dzisiaj podzielę się z Wami przepisem, który wymyśliłam wiele, wiele lat temu. W dobie kryzysu, kiedy o wędliny było bardzo trudno, a kurczaki czasem jakoś można było "zdobyć" postanowiłam wykorzystywać  je w formie wędliny. Na początku pieczoną pierś kurczaka po prostu kroiłam w plastry i to była nasza wędlina. Jednak po jakimś czasie znudziła się nam, wtedy postanowiłam pokombinować...Rozebrałam kurczaka na części pierwsze i zrobiłam z niego roladę. Z góry uprzedzam, że wytrybowanie kurczaka dla początkujących nie jest proste, a później zrolowanie go też do łatwych nie należny, ale z proszę nie zrażajcie się tym-do odważnych świat należy. Z czasem dojdziecie do wprawy i zrobienie rolady z kurczaka będzie dla Was banałem.

Składniki:


  • 1 cały kurczak
  • sól, pieprz, czosnek
  • inne dowolne przyprawy
  • oliwa z oliwek

Wykonanie:


Kurczaka umyć, osuszyć, położyć na desce do krojenia, plecami do deski. Dobry, ostry nóż przyłożyć na jednej z piersi kurczaka, na wysokości szyi i starać się zrobić nacięcie poniżej szyi wolniutko "wyczuwając" nożem żebra kurczaka, odcinać od nich pierś tak, aby nie uszkodzić "pleców", nie nadciąć skóry. Następnie "dojechać" nożem do podudzia, postąpić identycznie i to samo zrobić z nóżką. To samo zrobić z drugiej strony.

Potem leciutko odciąć "nagi" korpus kurczaka od spodniej skóry. Tym razem mogą się nam zdarzyć jakieś przecięcia na skórze. Nie zrażajmy się tym.

Korpus odkładamy na zupę.

Kurczaka nacieramy solą i czosnkiem, przyprawiamy pieprzem i innymi ulubionymi przyprawami. Wkładamy do miski, przykrywamy folią i wkładamy do lodówki na 24 godziny.


Następnego dnia wyjmujemy z lodówki. Zwijamy roladę. Staramy się to zrobić tak, aby całe mięso było w środku, a skóra na zewnątrz. Następnie igłą "groszówką" zszywamy roladę tak, aby potem po przecięciu sznurka z jednej strony, wyjąć go jednym delikatnym pociągnięciem. Po zszyciu, nie ucinając sznurka zrolować jeszcze roladkę w "baleronik" jak najściślej damy radę. Ewentualne małe "luki" na skórze wystarczy spiąć wykałaczkami.


Gotową roladkę, jak i dno naczynia, w którym będziemy ją piec posmarować oliwą. Wstawić do piekarnika i piec około 1 godzinę i 15 minut w temperaturze 180 C (350 F).

Po upieczeniu wyjąć. Jeszcze gorącą zawinąć w folię aluminiową. Zostawić do przestygnięcia. Jeszcze ciepłą, ale nie gorącą wstawić do lodówki co najmniej na całą noc. Dopiero następnego dnia wyjąć z niej sznurek i wykałaczki. Teraz roladka powinna pięknie kroić się w plastry.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przepisy Domowej Roboty : Porady Kulinarne

Inne Przepisy Domowej Roboty i Porady Kulinarne